PWSZ rozpoczyna współpracę z uniwersytetem Salerno

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim podpisała umowę o współpracy z uniwersytetem we włoskim Salerno

To jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.

Współpraca będzie opierać się na zasadach międzynarodowego programu Erasmus, który umożliwia studentom spędzenie kilku miesięcy za granicą. Uczęszczają tam na zajęcia, stają się pełnoprawnymi słuchaczami. Mają oni takie same prawa, ale i obowiązki dotyczące nauki i zdawania egzaminów oraz zaliczeń. Przypomnijmy, że Erasmus to projekt finansowany przez Unię Europejską, dlatego każdy jego uczestnik otrzymuje dofinansowanie. Wynosi ono – w zależności od kraju – po kilkaset euro miesięcznie. Można więc nie tylko nauczyć się czegoś nowego, ale w czasie studiów poznać i zwiedzić wiele ciekawych miejsc w innych krajach.

Jeden semestr za granicą

Studenci gorzowskiej uczelni będą uczestniczyć we Włoszech w zajęciach dotyczących między innymi języka i literatury włoskiej, niemieckiej i angielskiej. Do Włoch wyjadą na jeden semestr, gdzie nie tylko będą mieli okazję sprawdzić nie tylko znajomość swoich języków obcych, ale również poznać kulturę Włoch i zdobyć inne życiowe doświadczenia. Bo przecież wiadomo, że podróże kształcą i nie jest to tylko pusty slogan.

– Wszyscy wiedzą, jak ważne dla studentów i wykładowców są kontakty międzynarodowe. Poszerzają nie tylko wiedzę, ale i horyzonty – mówi profesor Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim.

Jazz na uczelni

Uniwersytet w Salerno powstał pod koniec X wieku naszej ery jako Scuola Medica Salernitana. Z powodu tej nazwy za pierwszy uniwersytet w Europie uważa się uczelnię z Bolonii, ponieważ ona pierwsza przyjęła nazwę uniwersytetu.

Natomiast, jak wskazuje pierwotna nazwa uczelni z Salerno, słynęła ona z kształcenia medyków. Roger z Salerno tu właśnie napisał „Practica chirurgiae”, a cesarz Fryderyk II Hohenstauf nakazał wszystkim kandydatom na chirurgów skończenie tej właśnie szkoły.

Działała ona prężnie do 1811 roku. Dekret królewski wydany za rządów napoleońskich zamknął ją na ponad 100 lat. Uczelnia ta uniwersytetem państwowym stała się w 1968 roku. Składała się ostatnio z 10 wydziałów i na 60 kierunkach uczyło się tam prawie 35 tysięcy studentów. I obecnie jest to trzeci pod względem wielkości uniwersytet włoskiego południa. Pewną ciekawostką jest też to, iż od kilkunastu lat działa tam 25-osobowa orkiestra jazzowa, dlatego między innymi wśród oferowanych zajęć, są również te dotyczące techniki improwizacji jazzowej.

Do Polski też przyjadą

Na tej współpracy PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim nie zakończyła zacieśniania kontaktów z włoskimi uczelniami. Porozumiała się też z Uniwersytetem w Maceracie we włoskim regionie Marche. Dzięki umowie z nią studenci z Gorzowa Wielkopolskiego wyjadą również do tego regionu Italii.

W sumie we Włoszech będzie uczyć się w najbliższym czasie, w ramach Erasmusa, 12 studentów z PWSZ. Do Polski przyjadą również słuchacze z Włoch, którzy zainteresowani są nauczanymi w Gorzowie Wielkopolskim językami – niemieckim i angielskim.