7 edycja PiGi – studenci na niepoważnie

Złota Świnia rozdana czy kolejny przegląd kabaretów studenckich

Gorzów Wielkopolski jest miejscem w którym co roku od kilku lat odbywa się Przegląd Kabaretów Studenckich „PiGi”. W tym roku odbyła się kolejna edycja tego festiwalu. Nagrodę tegorocznej imprezy czy Złotą Świnię zdobył debiutant z Szprotawy.
Przegląd Kabaretów Studenckich trudno jest porównywać do największych festiwali kabaretowych w kraju. Jednak przegląd „PiGi”znany jest już cały kraju- uczestniczy pochodzą z różnych miejsc w Polsce. Dla wielu początkujących kabaretów stał się od przepustką do zrobienia kariery artystycznej. W festiwalu „PiGi” biorą udział także znane już polskie kabarety.

Sala Gorzowskiego teatru podczas ostatniego przeglądu była wypełniona maksymalnie- włącznie z dostawianiem dodatkowych krzesełek dla widzów. Świadczy to jednoznacznie o nie malejącej popularności tegoż festiwalu. Tegoroczną edycję otworzył znany już gorzowskiej publiczności Paweł Reszla, który od kilku lat występuje na przeglądzie „PiGi”- jednak do tej pory nie udało mu się zgarnąć żadnej nagrody. Podczas tego festiwalu można było zobaczyć aż dziewięć kabaretów w tym, aż cztery jednoosobowe.

Tegoroczna edycja festiwalu była bardzo owocna w liczbę uczestników. Każdy z nich przedstawił bogaty program artystyczny- skecze, parodia czy stand-up czyli najbardziej popularne programy kabaretowe. Uczestnicy tej edycji przeglądu przyjechali z całego kraju. Jury pośród wszystkich występujących kabareciarzy wybrało najlepszą trójkę, która otrzymała nagrody. Naturalnie dodatkową nagrodą podczas festiwalu jest nagroda publiczności- Świnia Publiczności.

Jednogłośnie wybrany zwycięzca

Uczestnik Paweł Pałaszewski, który występował podczas festiwalu „PiGi” po raz pierwszy zdobył, aż dwie nagrody! Nie tylko wygrał Przegląd Kabaretów Studenckich zdobywając Złotą Świnię, lecz także zdobył nagrodę publiczności czyli Publiczną Świnię. W tej edycji festiwalu zwycięzca został jednogłośnie wypytywany przez jury- co zdarza się niezwykle rzadko.

Program kabaretowy zwycięzcy tej edycji przeglądu polegał głównie na parodiowaniu bohaterów popularnego serialu Włatcy Móch oraz znanych osobistości m.in. polityków- Donalda Tuska oraz Lecha Kaczyńskiego. Paweł Pałaszewski podczas wywiadu po występie stwierdził, iż parodia może zawsze liczyć na dobry odbiór publiczności.

Wysoki poziom festiwalu

Tegoroczny przegląd „PiGi” zaskoczył nie tylko organizatorów pod względem liczby uczestników (aż dziewięć kabaretów), lecz również widzów- bardzo wysoki poziom festiwalu. Czyli ilość kabaretów poszła w parze z wysokim poziomem występów. Festiwal „PiGi” cieszy się coraz większą popularnością wśród widzów- bilety na przegląd wyprzedają się w szybkim tempie co bardzo cieszy organizatorów.

Podczas tego festiwalu po kilku latach nieobecności zaprezentował się również Mikołaj Kwiatkowski- gorzowianin przedstawiciel gospodarzy przeglądu „PiGi”. Nie zdobył niestety żadnej nagrody, lecz organizatorzy zachęcają innych mieszkańców Gorzowa do występu na festiwalu.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji festiwalu „PiGi” był występ bardzo popularnego Kabaretu Świerszczychrząszcz. Naturalnie zwycięzca Złotej Świni wystąpił po raz drugi rozśmieszając ponownie publiczność. Była to jak do tej pory najlepsza edycja tego festiwalu.